Кабмін пропонує Верховній Раді прискорити примусове відчуження земельних ділянок для будівництва доріг.
Законопроєкт уже зареєстрований у ВР. Рішення про відчуження ділянки для будівництва доріг, мостів, естакад ухвалюватимуть органи виконавчої влади або місцевого самоврядування. Підставою може бути суспільна необхідність. Термін розгляду пропонують скоротити в шість разів – до місяця. Що не так з урядовою ініціативою пояснював директор консалтингової компанії “William Invest Expert”, правозахисник, економіст Віктор Медвідь.
Віктор Медвідь: Наші “золоті” дороги стануть “діамантовими” в разі ухвалення цього закону. Через те, що фактична експропріація земельних ділянок може спричинити позови про відшкодування завданих збитків. У Київській області, наприклад, на кільцевій окружній дорозі заплановано багато логістичних центрів та іншого. За ці об’єкти вже є передоплати. Суми збитків можуть сягати сотень мільйонів доларів.
Цей закон не прискорить будівництво.
Місцева влада може запропонувати замість відчужених аналогічні наділи. На це потрібен час: підготовка проєктної документації, робота фахівців. Місяця не достатньо. Тож рішення будуть оскаржуватися. Відшкодування збитків покладається на держбюджет.
Органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування мали б знайти і підготувати варіанти заміни землі.
Це б виключало потім судові тяганини і зменшило б навантаження на бюджет. Це було б більш реально і конкретно.